Pages

Untitled Document

WYDARZENIA

Wieczór Poezji Francuskiej

Termin: 31 października 2010
Miejsce: Klub Jazzowy Jazz Faust Café

W ramach cyklu wydarzeń artystyczno-muzycznych Francuska Niedziela, studenci wydziału filologii romańskiej mieli okazję zaprezentować publiczności poezję Jacques'a Préverta. Wieczór poezji miał miejsce 31 października 2010 roku w klubie jazzowym Jazz Faust Café. Studentki: Alicja Dalka, Agnieszka Fielek, Maria Jasińska i Ewa Kozok, czytały wiersze zarówno w wersji oryginalnej, jak i w tłumaczeniu na język polski. Autorami tłumaczeń są również studenci romanistyki: Alicja Hendzel, Amelia Kawecka, Olga Bartosiewicz, Justyna Wesołowska, Monika Motkowicz, Magdalena Dębiec, Magdalena Socha, Magdalena Talar i Norbert Nowak pracowali nad nimi w zeszłym roku akademickim pod kierunkiem pani Zofii Bobowicz.

  

 

Transpoetica Francja - Wieczór poezji

Termin: 30 marca 2009
Miejsce: Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie

W ramach cyklu wieczorów poetyckich Transpoetica Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie we współpracy z Instytutem Francuskim oraz Instytutem Filologii Romańskiej postanowił przybliżyć krakowskiej publiczności dzieje poezji francuskiej od średniowiecza do współczesności. Wstępnego wyboru wierszy dokonali Pani dr Ewa Andruszko oraz Pan dr Wacław Rapak, ostatecznego zaś studenci z III, IV i V roku czytający teksty w oryginale. W repertuarze znaleźli się tak znakomici twórcy jak: Gace Brulé, Francis Villon, Pierre de Ronsard, Louise Labé, Gérard de Nerval, Arthur Rimbaud, Paul Verlaine, Charles Baudelaire, Stéphane Mallarmé, Guillaume Apollinaire, Raymond Queneau, Philippe Soupault, Robert Desnos, Henri Michaux, Paul Eluard, Jacques Prévert i Gaston Miron.
Wiersze w języku polskim czytali aktorka Anna Warchał oraz, w wyniku nagłej choroby kolegi po fachu, student romanistyki : Jakub…… Studenci czytający wersję oryginalną to : Olga Bartosiewicz, Karolina Czarnecka, Alicja Dalka, Magdalena Koziej, Luiza Szpatowicz, Katarzyna Wojtowicz, Magda jakaś tam i Kuba jakiś tam.
Prezentacji utworów, która zgromadziła liczną widownię, towarzyszył pokaz zdjęć oraz dźwięki nastrojowej gry na akordeonie w wykonaniu Tomasza Drabiny.

(foto od Leny)

Panromańskie spotkanie bożonarodzeniowe 2008

Termin: 12 grudnia 2008
Miejsce: Paderevianum

Już po raz drugi wysiłkiem wielu osób udało się zorganizować spotkanie studentów (także trzeciego stopnia) i wykładowców, podczas którego uczestnicy mieli możliwość poznania i porównania w miłej atmosferze tradycji świąt Bożego Narodzenia różnych krajów romańskich, takich jak potrawy wigilijne, kolędy, historia świąt i ich oprawa. Każdy mógł spróbować m.in. tradycyjnej włoskiej panettone, oblana czekoladą bûche de Noël, ryba z kalafiorem po galicyjsku, portugalskiego ryżu na słodko, rumuńskiego ciasta z orzechami czy katalońskich, wszystko to popijając, w umiarze oczywiście,  grzańcem z polskich ziem, w miłym akopaniamencie raz to żywych, wesoło rzobrzmieających, a raz spokojnych i melancholijnych kolęd w róznych językach. Nie zabrakło też wymiany doświadczeń z Wigilii w róznych krajach romańskich i odniesienia ich do naszych zwyczajów. Chętni mogli również przyłączyć sie do wielkiej karki z życzeniami, która po spotkaniu zawisła na 7 piętrze, czekając na dalsze dopiski (na marginesie, kartka zaginęła w tajemniczych okolicznościach; istnieją podejrzenia, że przejęli ją adresaci życzeń, którzy, w razie ich niespełnienia, mogliby dochodzic rekompensaty u nadawców).

  

 

Żywa Biblioteka

Termin: 15 – 17 maja 2008
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Projekt zorganizowany został przez Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej Meritum przy współpracy z Instytutem Studiów Regionalnych UJ w ramach kampanii „1001 działań na rzecz dialogu”. Miał on na celu zredukowanie negatywnych stereotypów kulturowych przez bezpośredni kontakt z tzw. „Żywą książką”, czyli przedstawicielem danej kultury. W przygotowaniu i obsłudze stoiska kulturowego krajów romańskich wzięły odział studentki: Olga Bartosiewicz, Magdalena Bąk, Karolina Czarnecka, Emilia Ratajczak, Luiza Szpatowicz oraz Pierre Morawski, Martín Berger i Severin Kirchhoff, którzy nie tylko przybliżali odwiedzającym realia romańskiego świata, ale sami również uczestniczyli w poznawaniu prawdziwego oblicza innych kultur.

  
 
 
 

 

→ Festiwal Nauki 2006, 2007, 2008

Termin: maj
Miejsce: Rynek Główny w Krakowie

Członkowie Koła regularnie biorą udział w corocznym Festiwalu Nauki w Krakowie, podczas którego nie tylko reprezentują wydział filologiczny, ale także zajmują się promowaniem kultury krajów romańskiego językowego, zachęcając gości do jej poznawania poprzez różnego rodzaju akcje happeningowe (konkursy, wysęp zespołu Panromanica, przygotowanie tradycyjnych potraw, prezentacje ciekawostek dotyczących kraju i języka).

  

Panromańskie spotkanie bożonarodzeniowe 2007

Termin: 14 grudnia 2007
Miejsce: Paderevianum

Wtedy to po raz pierwszy, i jak się później okazało nie ostatni, studenci i wykładowcy różnych filologii Wydziału Romanistyki spotkało się na wieczorku bożonarodzeniowym, by wspólnie poznawać różnorodne tradycje świąteczne romańskiego obszaru językowego. Nie da się ukryć, że istotny ich element stanowiły wyśmienite potrawy przygotowywane przez uczestników, jak wykwintne francuskie trufle, portugalskie ciasteczka (pyszne, ale lepiej nie mówić z czego) czy hiszpański turrón. Wielką ucztę zaś umilał pokaz filmu o zwyczajach w Rumuni przygotowany przez panią dr Gabrielę Codruţę Antonesei. Dowodem, że czas mijał każdemu błogo, niech będzie fakt, że wszyscy zapomnieli o zrobieniu choćby kilku pamiątkowych zdjęć. Zdecydowaliśmy odczytać to za znak tego, że imprezę trzeba jeszcze powtórzyć.