Jubileusz Prof. Wiesława Witkowskiego

28 marca 2007 roku

28 marca 2007 roku Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ
uczcił Jubileusz Osiemdziesięciolecia Nestora krakowskiej rusycystyki i ukrainistyki,
wybitnego językoznawcy

prof. dra hab. Wiesława Witkowskiego

Uroczystość odbyła się w klubie Convivium w Collegium Novum UJ. Jubilata oraz gości powitał dyrektor IFWsch prof. Jerzy Kapuścik. Okolicznościowe przemówienia gratulacyjne wygłosili prorektor UJ prof. Władysław Miodunka oraz dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Marcela Świątkowska. O zasługach Jubilata dla naszego Instytutu mówił prof. Jerzy Kapuścik, zaś laudację w imieniu wychowanków i współpracowników wygłosił prof. Adam Fałowski. Adresy gratulacyjne odczytali: prof. Ludmiła Astachina w imieniu Instytutu Języka Rosyjskiego Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie oraz dr Władimir Miakiszew w imieniu Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu w Woroneżu. Gratulacje w imieniu macierzystego Instytutu złożyli dr Danuta Piwowarska i prof. Jerzy Kapuścik, natomiast w imieniu Instytutu Neofilologii Akademii Pedagogicznej w Krakowie – prof. Ludwika Jochym-Kuszlikowa i prof. Janusz Henzel. Następnie głos zabrał Dostojny Jubilat, który przypomniał swoich uniwersyteckich Mistrzów i Nauczycieli. Okolicznościowy toast wzniósł prof. Władysław Piotrowski, po czym rozpoczęła się część nieoficjalna. W uroczystości udział wzięli – prócz wymienionych osób – Rodzina Jubilata, prodziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Zofia Berdychowska, goście z Akademii Pedagogicznej: prof. Halina Chodurska, prof. Teresa Żeberek, prof. Leszek Bednarczuk, prof. Józef Smaga, dr Anna Mażulis-Frydel, dr Anna Radzik, z Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ prof. Teresa Zofia Orłoś i prof. Jerzy Rusek, z Wydziału Polonistyki UJ prof. Maria Strycharska-Brzezinowa. Jubileusz zaszczycili obecnością seniorzy Instytutu: prof. Ewa Korpała-Kirszak, prof. Jadwiga Szymak-Reiferowa, prof. Władysław Piotrowski, dr Eulalia Papla, mgr Romana Żołobajło, mgr Larysa Kaczmarczyk, mgr Maria Woźniak. Obecne było liczne grono pracowników wszystkich katedr i zakładów naszego Instytutu. Nieomal w komplecie stawili się uczniowie prof. Wiesława Witkowskiego, którzy pod Jego kierunkiem przygotowali rozprawy doktorskie: prof. Halina Chodurska, prof. Adam Fałowski, dr Elżbieta Baranek, dr Jolanta Kunińska, dr Anna Mażulis-Frydel, dr Anna Radzik, dr Zenon Lenkiewicz.

Tego samego dnia w intencji Jubilata odprawiona została msza św. w kolegiacie akademickiej Św. Anny przed ołtarzem św. Jana Kantego.