Spotkanie z Władimirem Makaninem i Dmitrijem Bykowem

SPOTKANIA WSCHODNIE

Władimir Makanin

Dmitrij Bykow

Spotkanie było częścią projektu zainicjowanego przez Grupę Wydawniczą „AST” oraz Centrum Najnowszej Literatury Rosyjskiej RGGU

ТРАЕКТОРИЯ ЧТЕНИЯ: КОНТЕКСТЫ СОВРЕМЕННОЙ РУССКОЙ ЛИТЕРАТУРЫ

Tematem była proza o współczesnych wojnach i ekstremalnych doświadczeniach człowieka

Prowadzenie
prof. Dmitrij Bak i mgr Janusz Świeży

Władimir Makanin – Владимир Семенович Маканин (ur. 1937) – klasyk współczesnej literatury rosyjskich. Z wykształcenia matematyk i scenarzysta. Debiutował w 1965 roku opowieścią Linia prosta (Прямая линия). Autor kilkudziesięciu tomów opowiadań, opowieści i powieści, z których kilka zostało zekranizowanych. Laureat wielu nagród literackich, w tym „Rosyjskiego Bookera” („Русский Букер”) za mikropowieść Стол, покрытый сукном с графином посередине (1993), Państwowej Nagrody Federacji Rosyjskiej (Государственная премия Российской Федерации) za Стол, покрытый сукном с графином посередине i opowiadanie Кавказский пленный (1999) oraz „Wielkiej Książki” („Большая книга”) za powieść Асан (2008). Po polsku ukazały się m.in. zbiór opowiadań Antylider (1989) i powieść Asan (2009).

Dmitrij Bykow – Дмитрий Львович Быков (ur. 1967) – prozaik, poeta, publicysta, autor i gospodarz programów telewizyjnych. Ukończył Wydział Dziennikarski MGU. W słynnej serii Жизнь замечательных людей (Молодая гвардия) opublikował biografie Borysa Pasternaka (2005, do dziś 10 wydań) i Bułata Okudżawy (2009). Za biografię noblisty otrzymał w 2006 roku nagrody: „Narodowy Bestseller” („Национальный бестселлер”) oraz „Wielka Książka” („Большая книга”). Pierwszy raz gościł w naszym Instytucie 25 maja 2004 roku podczas Dni Literatury Rosyjskiej w Krakowie.

Zdjęcia Tatjana Sołowjowa, Halina Waszkielewicz