I Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Języka Ukraińskiego

zorganizowany przez:
Katedrę Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ
oraz Koło Naukowe Ukrainistów
przy współudziale FSiA UJ „Bratniak”.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu była dr Oksana Baraniwska, wspierana przez dr Bożenę Zinkiewicz-Tomanek. Do udziału zgłosili się przedstawiciele wszystkich – prócz warszawskiego – ośrodków ukrainistycznych w Polsce: z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wystartowało 4 studentów, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – 4, Uniwersytetu Wrocławskiego – 4, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 3, Uniwersytetu Szczecińskiego – 3, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – 4, Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku – 1 oraz studenci naszego Instytutu: Jadwiga Stępnik, Magdalena Szczepańska-Kubat, Dawid Gacek, Tomasz Gędzik. Jury w składzie: dr Oksana Baraniwska (UJ), mgr Anna Chraniuk (UAM), mgr Anna Derewecka (UWM), prof. Lubow Frolak (UMCS), mgr Lubomyr Puszak (KUL), mgr Anna Ursulenko (UWr), wyłoniło dziesięcioro finalistów:

1. Dawid Gacek – UJ
2. Tomasz Gędzik – UJ
3. Anna Kowaliszyn – UWM
4. Ryszard Kupidura – UAM
5. Izabela Lesik – UWM
6. Łukasz Małecki – UAM
7. Katarzyna Marszałek – KUL
8. Jadwiga Stępnik – UJ
9. Magda Szczepańska-Kubat – UJ
10. Anna Tarasiewicz – UWr

Laureatami konkursu zostali:

1. Anna Kowaliszyn – UWM
2. Jadwiga Stępnik – UJ
3. Dawid Gacek – UJ

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie dyplomów i nagród odbyło się w CK „Rotunda”. Osobne nagrody wręczyli laureatom Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Mychajło Brodowycz i Wicekonsul Switłana Myronczuk.

W drugiej części uroczystości studencki teatr Instytutu Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu „Szutnik” oraz chórek „Maciejek” również z UAM wystawili sztukę Mikołaja Gogola „Jarmark w Soroczyńcach”.