III Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Języka Ukraińskiego

7–8 marca 2008 roku

7–8 marca 2008 roku w Katedrze Ukrainistyki naszego Instytutu odbył się

III OGÓLNOPOLSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO

Na konkurs przybyli wraz ze swoimi wykładowcami studenci filologii ukraińskiej bądź filologii słowiańskiej czy rosyjskiej z językiem ukraińskim jako drugą specjalnością, reprezentujący jedenaście katedr i zakładów działających w dziesięciu uczelniach: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku, Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytecie Szczecińskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim (Katedra Ukrainistyki i Katedra Ukrainoznawstwa).

Konkurs składał się z dwu części. 7 marca o godzinie 11.30 rozpoczęły się eliminacje: studenci pisali dwa testy, na których podstawie jury, składające się z wykładowców uczestniczących ośrodków, wyłoniło jedenastu finalistów. Wszyscy krakowscy studenci znaleźli się w finale, plasując się na pierwszym, drugim i szóstym (Katedra Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej) oraz ósmym miejscu (Katedra Ukrainoznawstwa Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych). W drugim dniu konkursu – 8 marca 2008 roku o godzinie 11.00 – rozpoczęło się dyktando finałowe.

Laureatami III Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego Języka Ukraińskiego zostali:

I miejsceIzabella Lesik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,

II miejsceJustyna Bogucka, Uniwersytet Jagielloński (Katedra Ukrainistyki),

III miejsceNatalia Steć, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów oraz nagród książkowych dla laureatów oraz dla każdego ośrodka reprezentowanego w Konkursie, odbyło się o godzinie 15.30 w Klubie Studenckim „Żaczek”. Swoje nagrody wręczyła laureatom także Wicekonsul Ukrainy w Krakowie Switłana Myronczuk. Następnie zaprezentowany został wspólny program artystyczny pod tytułem „Szewczenko na szlakach epoki” w wykonaniu dwu teatrów studenckich: Kulturoznawczo-Naukowego Koła Ukrainistów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz grupy teatralnej studentów filologii ukraińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konkurs tradycyjnie zorganizowała jego pomysłodawczyni dr Oksana Baraniwska oraz jej macierzysta Katedra Ukrainistyki IFWsch UJ.

Współorganizatorzy: Koło Naukowe Ukrainistów, Samorząd Studentów UJ oraz Fundacja Studentów i Absolwentów „Bratniak”. Nagrody ufundowane zostały z dotacji Rektora UJ prof. dr. hab. Karola Musioła.