Wykład Prof. Borysa Uspienskiego

11 października 2007 roku

11 października 2007 roku w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ
gościł światowej sławy filolog i kulturolog

profesor Borys Andriejewicz Uspienski

który wystąpił z wykładem pt.

Europa jako metafora i metonimia
(w odniesieniu do historii Rosji)

Borys Andriejewicz UspienskiБорис Андреевич Успенский – w latach 1973–1993 profesor MGU, następnie wykładowca licznych ośrodków akademickich w Ameryce (Uniwersytet Harvarda) i Europie (Austria, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja, Włochy), obecnie profesor Uniwersytetu Wschodniego w Neapolu. Członek rzeczywisty Europejskiej Akademii Nauk, członek zagraniczny Akademii Austriackiej i Norweskiej oraz szeregu innych towarzystw naukowych. Wybitny specjalista w dziedzinie językoznawstwa słowiańskiego i semiotyki kultury. Autor wielu książek, m.in: III tomów dzieł zebranych (Избранные труды, t I: Семиотика истории: Семантика культуры, t. II: Язык и культура, t. III: Общее и славянское языкознание), Ego Loquens: Язык и коммуникационное пространство, Борис и Глеб: Восприятие истории в Древней Руси, Из истории русского литературного языка XVIII – начала XIX века, Из истории русской общественной и религиозной мысли [z A. B. Szyszkinem], Историко-филологические очерки, История русского литературного языка (XI–XVII вв.), Краткий очерк истории русского литературного языка (XI–XIX вв.), Крест и круг: Из истории христианской символики, Крестное знамение и сакральное пространство: Почему православные крестятся справа налево, а католики – слева направо?, Поэтика композиции, Семиотика искусства, Филологические разыскания в области славянских древностей: (Реликты язычества в восточнославянском культе Николая Мирликийского), Царь и император: Помазание на царство и семантика монарших титулов, Царь и патриарх: Харизма власти в России, Часть и целое в русской грамматике, Этюды о русской истории, Языковая ситуация Киевской Руси и ее значение для истории русского литературного языка.

Po polsku ukazały się następujące książki Borysa Uspienskiego: Car i Bóg. Semiotyczne aspekty sakralizacji monarchy w Rosji [z W. M. Żywowem], Car i imperator. Namaszczenie władcy i semantyka tytułów monarchy, Car i patriarcha. Charyzmat władzy w Rosji (bizantyjski model i jego nowe rosyjskie ujęcie), Historia i semiotyka, Kult św. Mikołaja na Rusi, Poetyka kompozycji. Struktura tekstu artystycznego i typologia form kompozycji, Religia i semiotyka.

Prof. Borys Uspienski gościł w naszym Instytucie już po raz drugi (poprzednio w 2003 roku). W spotkaniu licznie uczestniczyli pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych krakowskich ośrodków humanistycznych. Wykładowi towarzyszyła dyskusja. Spotkanie prowadził prof. Wasilij Szczukin, a odbyło się w Auli Małej Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej 34.

Autorem zdjęć jest dr Władimir Miakiszew