IV Dni Kultury Białoruskiej

zorganizowane przez:

Koło Naukowe (W)Koło Rosji
Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ
Fundację Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”
Niezależne Zrzeszenie Studentów AP

pod honorowym patronatem

Rektora UJ prof. dr. hab. Karola Musioła

23 kwietnia 2007

10.00 – Uroczyste otwarcie IV Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie

10.00–13.00 – Konferencja „Kultura i polityka Polski oraz Białorusi w kontekście Unii Europejskiej”.

Uczestnicy: Bohdan Klich, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Delegacji do spraw stosunków z Białorusią; prof. Juri Chadyka, zastępca przewodniczącego Białoruskiego Frontu Narodowego „Odrodzenie”, Ihar Szynkaryk i Uładzimir Czerwonienka (obaj z białoruskiej opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej), Dariusz Gawin, założyciel i honorowy prezes niezależnego od władz Związku Polaków na Białorusi, dr Oleg Łatyszonek, prezes Białoruskiego Towarzystwa Historycznego w Polsce. Moderator: prof. Grzegorz Przebinda. Konferencja odbyła się w ramach Spotkań Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ.

Miejsce: Sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, al. Mickiewicza 22

15.00–18.00 – „Nowe oblicze wsi białoruskiej. Skutki tragedii czarnobylskiej”

Pokaz filmów krótkometrażowych: materiały z wyprawy przeprowadzanej w ramach projektu „Krzyk Czarnobylu”, spotkanie z uczestnikami projektu.

Miejsce: Centrum Kultury Rotunda, ul. Oleandry 1

20.00 – Koncert grupy Towarzysz Mauzer, etno-rokc oraz grupy MaZHenta, jazz-rock

Miejsce: Klub Studencki Żaczek, ul. 3 Maja 5

24 kwietnia 2007

17.00 – Pokaz filmu „Ploszcza”, spotkanie z reżyserem Jurijem Chaszczawackim.

Po filmie: poczęstunek

18.30 – Promocja książki „Białoruś – kartofle i dżinsy” Małgorzaty Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego.

Rozmowa z uczestnikami wydarzeń przedstawionych w filmie „Ploszcza” oraz z reżyserem Jurijem Chaszczawackim.

Miejsce: Kino Mikro, ul. Lea 5

20.00 – Koncert grupy MaZHenta jazz-rock, jam-session

Miejsce: Kawiarnia Naukowa, ul. Jakuba 29-31

25 kwietnia 2007

11.30–13.00 – Prezentacja książki dr. Olega Łatyszonka „Od Białych Rusinów do Białorusinów”.

W ramach Spotkań Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ oraz Otwartych wykładów Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii UJ. Moderatorzy: prof. dr hab. Grzegorz Przebinda – kierownik Katedry Kultury Słowian Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, prof. dr hab. Andrzej Nowak – kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii UJ

Miejsce: Instytut Historii UJ, ul. Gołębia 13, Sala Tischnera

17.00 – Spotkanie z Katarzyną Mieżawiec, autorem zdjęć do wernisażu „Tutejsi”

Miejsce: Nowy Kuzyn, Mały Rynek 4

20.00 – Koncert zespołu Troitsa

Miejsce: Klub Studencki Żaczek, ul. 3 Maja 5

Przez cały czas trwania IV Dni Kultury Białoruskiej w klubie „Nowy Kuzyn” czynna była wystawa fotografii Katarzyny Mieżawiec pt.: „Tutejsi”, poświęcona współczesnej Białorusi.