II Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Języka Ukraińskiego

zorganizowany przez:
Katedrę Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ,
Koło Naukowe Ukrainistów
przy współudziale FSiA UJ „Bratniak”
oraz Samorząd Studentów UJ.

W konkursie udział wzięli studenci filologii ukraińskiej, słowiańskiej, rosyjsko-ukraińskiej oraz ukrainiznawstwa, reprezentujący osiem jednostek naukowo-dydaktycznych, działających w siedmiu uczelniach: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II (4 studentów), Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (4 studentów), Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (4 studentów), Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (4 studentów), Uniwersytecie Wrocławskim (4 studentów), Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku (3 studentów) oraz w Uniwersytecie Jagiellońskim (4 studentów z Katedry Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej oraz 2 studentów z Katedry Ukrainoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych).

Konkurs składał się z dwu części: testu ortograficznego i dyktanda. Eliminacje rozpoczęły się o godzinie 10.00. Na podstawie wyników testu jury składające się z wykładowców wyżej wymienionych ośrodków (dr Oksana Baraniwska, UJ, prof. Natalia Matwiejewa, UAM, mgr Anna Kowaliszyn, UWM, dr Maria Borciuch, UMCS), dr Lubomyr Puszak, KUL) wyłoniło 13 finalistów, którymi zostali: Jadwiga Stępnik, Tomasz Gędzik, Dawid Gacek, Andrzej Typra (Katedra Ukrainistyki IFWsch UJ); Natalia Steć, Izabela Łesik, Iwanna Hnatiuk, Anna Fylak (UWM, Olsztyn); Anna Pliszka, Barbara Pawluczuk (KUL, Lublin); Łukasz Małecki (UAM, Poznań), Izabela Mirecka (Uniwersytet Wrocławski), Anna Pękalska (Katedra Ukrainoznawstwa UJ). O godzinie 15.00 finaliści rozpoczęli dyktando.

Laureatami II Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego Języka Ukraińskiego zostali:

I miejsce – Jadwiga Stępnik, Katedra Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ,

II miejsce – Natalia Steć, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,

III miejsce – Tomasz Gędzik, Katedra Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ.

O 18.00 odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów oraz nagród książkowych dla laureatów oraz dla każdego ośrodka reprezentowanego podczas konkursu. Osobne nagrody wręczyła laureatom Wicekonsul Ukrainy w Krakowie Switłana Myronczuk.

Po uroczystym zakończeniu konkursu „Mandriwnyj Teatr” (teatr studencki z Wrocławia) wystąpił z inscenizacją poematu „Wełykyj loch” Tarasa Szewczenki, a teatr studencki z Instytutu Filologii Rosyjskiej UAM przedstawił spektakl „Łys Mykyta”.