Kierownik Katedry:


prof. dr hab. Ewa Siemieniec-Gołaś (ewa.siemieniec-golas@uj.edu.pl)

Kierownik Katedry Turkologii UJ od 2000 r.
   
Tematyka badawcza: językoznawstwo tureckie (ze szczególnym uwzględnieniem tematyki leksykologicznej i słowotwórczej w aspekcie zarówno diachronicznym, jak i synchronicznym), języki osmańsko-turecki, czuwaski oraz karaczajsko-bałkarski
Lista publikacji: (plik pdf)
   

 

Pracownicy:


dr hab. Grażyna Zając (grazyna.zajac@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: literatura turecka XIX i XX wieku, autobiografia turecka okresu Abdulhamida II, literatura Turków cypryjskich, polska literatura podróżnicza, turecka literatura podróżnicza, polsko-tureckie stosunki kulturalne
Lista publikacji: (plik pdf)
    Wskazówki promotora dla studentów piszących prace magisterskie z zakresu literaturoznawstwa (plik pdf)

dr Hilal Oytun Altun (hilal_oytun.altun@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: język turecki, język osmański, język staroanatolijski, gramatyka porównawcza, język kazachski
Lista publikacji: (plik pdf)
Strony internetowe:
   

dr Sylwia Filipowska (sylwia.filipowska@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: literatura turecka (do okresu tanzymatu), współczesna proza kobieca w Turcji, XIX-wieczne polskie i tureckie wspomnienia związane ze Stambułem
Lista publikacji: (plik pdf)
   

dr Jordanka Georgiewa-Okoń (jordanka1@poczta.fm)

   
Tematyka badawcza: osmanistyka, dialektologia turecka, leksykologia, Turcja a Bałkany, wpływy tureckie na Bałkanach, islam na Bałkanach, bałkański synkretyzm religijny
Lista publikacji: (plik pdf)
     

dr Piotr Nykiel (piotr.nykiel@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: historia Imperium Osmańskiego i Republiki Turcji (ze szczególnym uwzględnieniem okresu 1876-1918), stosunki polsko-tureckie, kultura materialna Imperium Osmańskiego
Lista publikacji: (plik pdf)
Prywatne strony internetowe:

dr Barbara Podolak (bpodolak@gmail.com)

   
Tematyka badawcza: język turecki, kultura turkijska, turcyzmy w polszczyźnie

Lista publikacji: (plik pdf)
     

dr Marzanna Pomorska (marzanna.pomorska@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: językoznawstwo, język czułymski, język tuwiński, etymologia,  zapożyczenia, słowotwórstwo

Lista publikacji: (plik pdf)
     

mgr Nalan Avhan (nalan_sarkady@wp.pl)

   
Tematyka badawcza: stosunki turecko-polskie w XIX w., Polacy w Turcji, tureckie rękodzieło artystyczne, fotografika, kino tureckie, turecka muzyka ludowa
Lista publikacji: (plik pdf)
     

 

Doktoranci:


mgr Joanna Florek (j.florek@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: język turecki, realizm we współczesnej literaturze tureckiej, biografia i autobiografia, fikcja i narracja w literaturze, orientalizm w literaturze, literatura krymskotatarska ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Cengiza Dağcı
Lista publikacji: (plik pdf)
     

mgr Agata Pawlina (agata.pawlina@doctoral.uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: język turecki, terminologia muzyczna języka tureckiego i osmańsko-tureckiego, kultura muzyczna Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej
Lista publikacji: (plik pdf)
Prywatna strona internetowa:

Strona glowna